Gdy odchodzą nasi bliscy
Relacje międzyludzkie to niekończące się źródło inspiracji, a także motywacji, pomysłów czy możliwych powodów różnych zdarzeń. Jeśli relacje jakie łączą nas z rodziną i innymi bliskimi nam ludźmi są zdrowe, serdeczne i poprawne, oczywistym jest fakt, że gdy tracimy ich bezpowrotnie w wyniku ich śmierci, budzi to w nas szereg negatywnych odczuć. Człowiek niekiedy odczuwa wręcz fizyczny ból, zmaga się ze smutkiem, poczuciem straty, musi on przejść swego rodzaju żałobę. Czas w jakim występują nasze reakcje bywa różny. Reakcje mogą wystąpić tydzień po pogrzebie, mogą pojawić się w momencie gdy odwiedzamy zakład pogrzebowy a w ekstremalnych przypadkach mogą z początku nie wystąpić wcale, tylko po to, by w najmniej oczekiwanym momencie uderzyć z niesamowitą siłą.
Łzy to nie słabość
A smutek nie jest klęską. Tylko człowiek silny, świadomy emocji jakie przeżywa, ma odwagę do tego, by na chwilę opuścić gardę i pozwolić sobie na przeżywanie sytuacji zgodnie z własnym stanem emocjonalnym. Utrata bliskich to poważny cios dla większości z nas. Nie ma niczego, co może nas do tego w pełni przygotować, tak samo jak nie ma maksymalnej ilości czasu, którą możemy przeznaczyć na przeżywanie żałoby. Jest to kwestia ściśle indywidualna i bardzo osobista. Nie wstydź się swoich łez i łkania. Nie czuj się gorzej dlatego, że płaczesz – Twój organizm i psychika i tak muszą zmagać się z poczuciem straty, nie dokładaj im dodatkowej pracy, pamiętaj o wyrozumiałości w stosunku do własnej osoby.
Pozwól sobie pomóc…
Ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że jesteś na to gotowy. Dobrze jest, gdy ktoś oferuje Ci pomoc, jeszcze lepiej jest gdy możesz z niej skorzystać, jednak kluczowa będzie tu Twoja gotowość, do słuchania czyichś rad i przyjęcia jego pomocy. Twoi najbliżsi powinni mieć świadomość, że wyciąganie Cię na miasto czy wśród ludzi, może być dobre lub fatalne – wszystko w zależności od tego, czy zostaje to zrobione w odpowiednim momencie. Wszystko w myśl prostej i jakże prawdziwej zasady – nic na siłę. Gdy ktoś próbuje uszczęśliwić Cię na siłę, podziękuj mu grzecznie i poinformuj go, że nie masz ochoty i nie jesteś gotów na takie działania.
Skup się na pozytywach
Choć z pozoru może być to ciężkie, zwłaszcza na początku. Nie skupiaj się na tym, że bliska Ci osoba odeszła. Będzie ona żyła w Tobie tak długo, jak będziesz o niej pamiętać. Pielęgnuj piękne wspomnienia, wracaj do nich często, staraj się je przeżywać, pamiętając jednak przy tym, jaka jest rzeczywistość. Zawsze lepiej jest wspominać przyjemne sytuacje i miejsca związane z naszymi bliskimi, niż pogrążać się w smutku i beznadziei.