Technologia

Analiza i badanie składu substancji

Badanie składu substancji jest testem analitycznym, który jest wykonywany w celu określenia składu pierwiastkowego metalu i może być stosowany jako metoda kontroli jakości. Najczęstszym powodem wykonywania testów składu substancji jest określenie, czy metal zawiera dodane stopy lub czy był platerowany i jaki rodzaj metalu został użyty. Ponadto, proces ten może być stosowany w celu zapewnienia, że metal spełnia standardy określone przez organizacje takie jak ISO, AISI, ASTM i BS.
Istnieje wiele firm, które wykonują tę analizę dla Ciebie i pobierają opłaty w wysokości od 50 do 200 dolarów za próbkę. Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na to przedsięwzięcie lub chcesz zaoszczędzić koszty, możliwe jest, że możesz wykonać test samodzielnie przy użyciu podstawowego sprzętu i materiałów.

Polecamy: badania składu substancji, aparatura laboratoryjna, wzorce chemiczne – Tusnovics

Skład substancjalny obiektu musi zostać w jakiś sposób zmierzony.

Badania przeprowadza się zazwyczaj na podstawie próbek materiału, które są następnie ważone i mierzone. Wyniki testów można następnie porównać z wynikami zwykłej analizy. W ten sposób można dowiedzieć się, czy obiekt jest wykonany z naturalnych materiałów, czy też został sztucznie wytworzony.

Celem jest określenie, z czego składa się dany przedmiot, na przykład ze szkła lub porcelany. Nie zawsze można dokładnie określić, czym jest dana substancja, jedynie na podstawie jej właściwości fizycznych i chemicznych. Jeśli próbka o nieznanym składzie zostanie zmieszana ze znanymi składnikami, może być możliwe jej zidentyfikowanie za pomocą testów jakościowych.

Badanie składu substancji, czasami określane jako „badanie fizyczne”, może być wykonane na wiele sposobów. Głównym celem tego badania jest identyfikacja składu chemicznego materiału.

Testy mogą być przeprowadzane na:

Składnikach chemicznych, takich jak pojedynczy pierwiastek lub związek

Stopy – mieszaniny metali, które zachowują swoje połączone właściwości po rozdzieleniu

Proszku metalowym.

Możliwe jest również badanie bardziej złożonych materiałów, takich jak beton i kruszywo, przy użyciu różnych metod.

Istnieją cztery główne rodzaje badań:

Metalografia – gdzie materiał jest badany pod powiększeniem pod kątem cech mikrostrukturalnych i składu poprzez porównanie ich ze znanymi standardami. Jest to metoda niszcząca i wymaga odcięcia małych kawałków z badanych próbek. Badanie mikroskopowe jest stosowane do identyfikacji drobnych wtrąceń, niewielkich ilości ciał obcych w metalu, które nie zostały usunięte podczas obróbki lub rafinacji.

Analiza rentgenowska – tworzy obrazy analizowanej próbki poprzez przepuszczanie przez nią promieniowania rentgenowskiego (technika transmisyjna) lub na nią (technika refleksyjna). Obie metody mogą dostarczyć informacji o strukturze krystalicznej, wielkości ziaren i zawartości stopu. Jest to metoda nieniszcząca, która polega na naświetlaniu próbki promieniami rentgenowskimi, gdy jest ona trzymana pomiędzy dwoma płytami.