Technologia

Jak montuje się profile ledowe? Metody mocowania profili aluminiowych LED

Dzięki nowoczesnym profilom aluminiowym LED można tworzyć efektowne kompozycje świetlne w wielu przestrzeniach – od salonu i sypialni, poprzez kuchnię i łazienkę, a skończywszy na tarasie i balkonie. Jak montować profile LED? Materiał ten może być zainstalowany na kilka sposobów. Poniżej omawiamy wszystkie z nich.

Rodzaje montażu LED profili aluminiowych
Aby stworzyć efektowne oświetlenie z użyciem taśm LED, warto dokupić do nich profile. Są one przeznaczone nie tylko do zabezpieczenia taśm przed uszkodzeniem wywołanym przez czynniki zewnętrzne, ale również poprawiają ich estetykę.

Profile produkuje się z aluminium, które jest materiałem wytrzymałym, trwałym, odpornym na czynniki zewnętrzne, a także ma atrakcyjny wygląd. Można zamówić profile aluminiowe do LED w wielu efektownych kolorach i dopasować je do miejsca ich montażu.

Pod kątem swojego kształtu profile oferowane są w trzech głównych wariantach, czyli jako profile aluminiowe LED do montażu powierzchniowego – nawierzchniowego, profile wpuszczane, czyli do zabudowy, a także profile kątowe, czyli narożne.

W końcu profile mogą być również zamontowane do powierzchni na kilka różnych sposobów, którym chcemy przyjrzeć się tutaj bliżej.

Profile aluminiowe LED mogą być montowane na trzy sposoby:
– za pomocą taśmy klejącej dwustronnej
– z użyciem wkrętów
– poprzez specjalistyczne elementy do mocowania

Montaż na taśmę klejącą dwustronną
To zdecydowanie najprostszy sposób, aby zamontować profil do taśm LED. W tym przypadku wystarczy zastosować dobrą taśmę dwustronną, którą umieszcza się od spodu profilu, a następnie na powierzchni. Zaletą jest dodatkowa ochrona materiału, do którego profil jest montowany – nie ma potrzeby wiercenia, więc nie ulega on uszkodzeniu.

Głównym minusem montażu profili na taśmę klejącą jest ryzyko ich odklejenia. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie dobrej jakości taśmy, jednak nawet ona nie gwarantuje, że profil będzie mógł przez lata służyć niezawodnie.

Montaż z użyciem wkrętów
Drugi rodzaj montażu polega na zastosowaniu wkrętów. Wtedy profile aluminiowe LED są na trwałe mocowane do powierzchni, ale, oczywiście, można je zdemontować. Konieczne jest wykorzystanie odpowiednio dobranych wkrętów w zależności od materiału, w którym profil ma być zamontowany.

Główną zaletą tej metody montażowej jest jej trwałość, dlatego też jest ona polecana również wtedy, gdy stosuje się szersze profile aluminiowe LED, które mają też większy ciężar. Minus to konieczność wykonania wierceń w materiale, na przykład w szafce albo w suficie, dlatego wtedy, gdy będzie się chciało zdemontować profile, wtedy pozostanie po nich trwały ślad.

Montaż za pomocą elementów do mocowania
Trzecia opcja montażowa to specjalne elementy do mocowania – rodzaje uchwytów stosowanych do profili. Są one dostarczane przez producentów profili aluminiowych.

Uchwyty montażowe są używane między innymi w przypadku zabudowy kartonowo-gipsowej.