Rodzina

Jaka pościel dla niemowląt jest najlepsza?

Jeśli kompletujesz wyprawkę dla noworodka, z pewnością zastanawiasz się, jaką pościel wybrać – czy musi ona mieć specjalny rozmiar i czym powinna się charakteryzować? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po inspirujące porady!

Jaka tkanina będzie najlepsza – kołdra i poduszka niemowlęca

Pościel do łóżeczka dla dzieci powinna być przede wszystkim przewiewna i lekka. Dla noworodków niewskazane są ciężkie kołdry, takie jak te przeznaczone dla dorosłych lub starszych dzieci. Zarówno pościel, jak i poduszki dla dzieci mogą mieć wypełnienie:
syntetyczne
bawełniane
bambusowe

Pościel do łóżeczka dla dzieci z włókna bambusowego – czy się sprawdzi?

Włókna bambusowe wykazują właściwości bakteriobójcze oraz doskonale radzą sobie z kurzem. Kołderka niemowlęca z bambusa będzie idealna dla dzieci, które mają alergię, lub dla tych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Włókna bambusa charakteryzują się też doskonałą absorbcją wilgoci.

Bawełna – uniwersalna i łatwa w praniu

Pościel bawełniana jest niezwykle łatwa w praniu. Można ją śmiało prać w 90 stopniach Celsjusza. Bawełna jest przewiewna, a w chłodniejsze dni świetnie grzeje. Bawełna, niestety przyciąga znacznie bardziej kurz niż tkaniny bambusowe lub tkaniny syntetyczne, ale w przeciwieństwie do syntetyków, jest to w pełni naturalny materiał i sprawdzony przez wielu rodziców noworodków.

Syntetyczne tkaniny

Tkaniny syntetyczne będą, podobnie jak włókna bambusowe idealne dla dzieci alergicznych. Ponadto, taką kołderkę łatwo się pierze i jest lekka. Pościel syntetyczna zawsze jest połączeniem wielu różnych tkanin, na przykład poliestru i wiskozy. Jej minusem jest zazwyczaj brak możliwości wyprania w 90 stopniach Celsjusza. Wszystko jednak zależy od konkretnego modelu i zaleceń prania umieszczonych na metce przez producenta.

Dlaczego poduszki dla dzieci i kołdry muszą mieć odpowiedni rozmiar?

Poduszka niemowlęca nie może być zbyt gruba. Dziecko, które nie potrafi jeszcze się samo, celowo przekręcać, może zapaść się w zbyt miękkiej i grubej poduszce, a wówczas istnieje bardzo duże ryzyko podduszenia lub nawet bezdechu i śmierci. Poduszka powinna być zatem płaska, podobnie jak kołderka, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla niemowlęcia.

Kiedy kupujesz pościel dla malucha, zdecyduj się też na ochraniacz – dziecko nie będzie obijało o szczebelki łóżeczka. Możesz również dokupić pasujący baldachim, który nie tylko pięknie wygląda, ale i chroni przed ostrym światłem.