Technologia

Ładowanie może przedłużyć żywotność Twojego sprzętu

Jakie są opcje uzupełniania energii w bateriach naszego sprzętu?

Ładowarki do dronów występują w różnych wariantach. Wyróżniamy np. stację dokującą charging base pasującą do DJI Mavic Mini. Stacja ta służy nie tylko do ładowania, ale i zabezpiecza sprzęt, więc stojąc na nim jest także chroniony przed uszkodzeniem. Otula go specjalna pokrywa, która stanowi przezroczystą przesłonę. Wygląda elegancko i będzie pasowała do większości mieszkań. W przypadku kiedy chcemy naładować akumulatory Li-pol, to potrzebujemy wyłącznie kompatybilnych sprzętów do ładowania. Producent podkreśla, że stosując przy tym balansery, możemy wyrównać napięcia na celach. To sprawia, że jest działanie jest bezpieczne, a i nawet wydłuża żywotność. Niezależnie od tego, czy nasz sprzęt jest tym profesjonalnym, czy może bardziej do celów rekreacyjnych, to wymaga regularnego sprawdzania sprzętu ładującego. Zazwyczaj stosuje się akumulatory litowo-polimerowe, a je również należy regularnie sprawdzać. Wynika to stąd, że posiadają wysoką gęstość energii, a przewyższają pozostałe dostępne rozwiązania swoją mocą. Są jednak odpowiednio droższe, co jest świadczy o ich jakości i tym, że posłużą nam przez dłuższy okres czasu. Jednakże ten rodzaj akumulatora może w najgorszym wypadku zacząć się palić, co z kolei może narazić osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu. I to należy mieć zawsze na względzie.

Co poza tym muszę wiedzieć?

Słynne w branży sprzęty od Yuneec oferują w zestawie niezbędne akcesoria, w skład których wchodzi zapasowe zasilanie nieraz niezbędne przy dłuższych misjach. Profesjonalne wersje, jak Yuneec Tornado H920 często zawierają akumulatory litowo-polimerowe o pojemności 4000 mAh. Mniejsze wersje, jak Yuneec Breeze posiadają pojemność 1150 mAh. Do nich często są dołączane oryginalne przewody sieciowe do ładowarki do dronów.
Warto stosować wyłącznie oryginalne akumulatory z pewnych względów. Raz, że ich kompatybilność i bezpieczeństwo są przecież podstawą, a dwa, że dzięki temu mogą mieć wyższe osiągi i dłuższy czas pracy ciągłej w przeciwieństwie do podróbek, czy często tańszych opcji. Te o wysokiej jakości nie zawiodą w najmniej oczekiwanym momencie, zaprzepaszczając efekty pracy, czy zapis fotografii i nagrań. Warto przyjrzeć się również modelom iCharger 206B 300 W 20A z zasilaczem, dwukanałowej SKYRC D100, SkyRC Imax B6 V2 i GA005. One zapewniają wysoką moc ładowania, można obsługiwać wiele akumulatorów, korzystanie z nich jest wygodne, a przy ładowaniu ograniczony jest pobór prądu. Jest jednak limit pojemności i limit temperatury oraz czasu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podczas ładowania dochodzi do dużej ilości wypadków. Dzieje się tak głównie za sprawą używania szemranego sprzętu o wątpliwej jakości, dużą winę ponosi tutaj również pomijanie zaleceń dołączanych w instrukcji przez producenta.
Mając na uwadze fakt, że ładowany akumulator w razie awarii może wybuchnąć, trzeba zadbać o odpowiednie środki zapobiegania – przede wszystkim, nigdy nie zostawiaj ładujących się baterii samym sobie na wiele godzin. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli Ci uniknąć niebezpieczeństwa, a także zminimalizować potencjalne obrażenia. Po drugie, zadbaj o to by w pobliżu ładowarki nie znajdowały się materiały łatwopalne, a gniazdo elektryczne z którego korzystasz nie było uszkodzone – niewielkie spięcie czy przeskakująca iskra potrafią doprowadzić do tragedii. Jeżeli to możliwe, ładuj baterie na świeżym powietrzu poza domem czy pracownią – masz wtedy pewność, że – jeśli w najgorszym wypadku dojdzie do uszkodzenia ładowarki bądź akumulatora – Twój dobytek nie zajmie się ogniem i nikomu nie stanie się krzywda.