Technologia

Więcej plusów niż minusów wynajmu sprzętu filmowego

Zakup sprzętu filmowego najwyższej jakości często przekracza nasze możliwości finansowe. Wiąże się on z gigantycznym nakładem środków i często wręcz byłby bezzasadny. Co innego wynajem sprzętu filmowego będący tanią alternatywą dla nabycia urządzeń na własność. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które wiąże się z naprawdę niedużym wydatkiem. Oczywiście gdy koszt ten będziemy zestawiać z kupnem. Wypożyczalnia kamer oraz dużej liczby innych urządzeń to kierunek, który powinniśmy obrać.

Szereg atutów wypożyczalni sprzętu filmowego

Jak łatwo się domyślić, tym najważniejszym jest oczywiście cały czas cena. Wynajem sprzętu filmowego a zakup, to dwa całkiem różne światy jeśli chodzi o koszty. Zatem to w dziewięćdziesięciu procentach przypadków właśnie cena determinuje wybór usług wypożyczalni. Jednak są też inne atuty po stronie placówek świadczących usługę określaną również jako rental video. Niewątpliwie jednym z nich będzie szansa korzystania za każdym razem ze sprzętu optymalnego pod kątem planu zdjęciowego. Wszak inne będą wymagane na planie w biurze, a całkiem inne przy ujęciach wykonywanych na przykład w lesie.

Kolejnym plusem sięgania po sprzęt z wypożyczalni jest fakt, że nie musimy się martwić o jego serwis. Tak, wbrew pozorom jest to istotna kwestia. Kamera musi być optymalnie przygotowana do pracy, stale przeglądana i ustawiana. W wypożyczalni robią to pracownicy, a mając własną kamerę trzeba o to dbać osobiście. Wiąże się to z nakładem albo czasu (jeśli umiemy to zrobić samodzielnie) albo pieniędzy (jeśli jedynym wyjściem jest zlecić to zadanie zewnętrznej firmie).

Co z wadami wynajmu tego rodzaju?

Można powiedzieć, że też je znajdziemy. Jednak nie są one szczególnym utrapieniem. Najważniejsza z nich to chyba niepewność czy interesujący nas sprzęt będzie dostępny w terminie w jakim go potrzebujemy. Da się temu zaradzić. Można zarezerwować go w wypożyczalni z dużym wyprzedzeniem czasowym. Weźmy tylko pod uwagę, że coś może nam się wysypać i będziemy musieli odwołać wynajem, a zaliczka przepadnie. Jako wadę niektórzy wskazują także konieczność uiszczenia kaucji za wynajmowany sprzęt. Choć i to nie jest powodem do rezygnowania z wypożyczalnia urządzeń filmowych, bo przecież kaucja zostanie nam zwrócona. O ile nie uszkodzimy sprzętu podczas jego używania.