Budownictwo

Tynki maszynowe – dlaczego są lepsze od tynków tradycyjnych

Budowa domów to również nakładanie tynku na elewacje. Tynki maszynowe są droższe od tynków narzucanych ręcznie. Dlaczego więc cieszą się tak dużą popularnością? Coraz więcej firm budowlanych i remontowych inwestuje w agregat. Jest on dość drogą inwestycją. Koszt zakupu dobrego jakościowo agregatu oscyluje w okolicach kwot rzędu 20 – 30 tysięcy.

Jednak inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Tynkowanie maszynowe skraca długość wykonywania prac tynkarskich, zmniejsza obciążenie fizyczne pracowników, agregat tynkarski zajmuje dużo mniej miejsca niż betoniarka, piasek i woda. Gotowa mieszanka tynku maszynowego dostępna jest w workach. Wystarczy wsypać ją do urządzenia dodać wody i gotowe. Maszyna sama wymiesza mieszankę. Agregat sprawia, że konsystencja tynku jest jednolita i zawsze dobrze wymieszana, co nie koniecznie ma miejsce w przypadku mieszania w betoniarce. Kolejną zaletą tynku maszynowego jest jego nakładanie, które ma miejsce za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. W przypadku tynku ręcznego jego narzucenie odbywa się za pomocą siły fizycznej.

Ceny tynków maszynowych spadają. Aktualnie jest to stawka na poziomie kwot 21 – 28 złotych wraz z materiałem, oraz stawka na poziomie kwot 15-20 złotych przypadku tynku bez materiału. Zmniejszenie cen wiąże się z upowszechnieniem zakupu przez firmy remontowe agregatu. Dzięki niemu firmy są w stanie wykonać więcej pracy w krótszym okresie czasu. Ponadto firmy budowlane bardzo często korzystają z dofinansowań do zakupu sprzętu budowlanego. Ma on głównie zastosowanie na dużych powierzchniach. Jeżeli więc planujemy wykonanie tynku na bardzo małych powierzchniach nie opłacalne jest kupowanie urządzenia na własność.

Polecamy: budowa domów, tynki maszynowe Kraków – firma budowlana LitBud

Firmy remontowo- budowlane bardzo często oferują wypożyczenie sprzętu. Agregat do tynkowania maszynowego jest bardzo łatwy w obsłudze. Poradzi sobie zanim bez problemu nawet amator. Gorzej sprawa wygląda z zacieraniem tynku. Tynk maszynowy bardzo szybko się zawiązuje i zasycha. Tak więc potrzeba nie zwykłego sprytu i zręczności, aby tynk był jednolity i równomiernie rozłożony. Nie które tynki są jednorazowe tak więc jeżeli po zastygnięciu, nie będą spełniały naszych oczekiwań, będziemy je musieli skuć i położyć od nowa.

Praca na tynkach maszynowych to również zaleta dla pracowników. Panowie, bowiem to oni zazwyczaj częściej, a właściwie zawsze zgłaszają się do pracy na stanowisko tynkarza chętniej wybierają oferty pracy na tynkach maszynowych. Praca ta nie jest, aż tak obciążająca fizycznie jak praca przy tynkach maszynowych.